Centralny odkurzacz do kominka

Systemy ogrzewania odkurzania, w przeciwieństwie do starych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w otoczeniu odkurzanego miejsca. W dawnych odkurzaczach filtry nie są w kształcie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, jakie doznają się w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania istnieje jeszcze bardzo cicha praca. Instalacja centralnego odkurzania istnieje jednak znacznie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w kwestii rurek i przewodów, które staną pochowane w granicach, pod podłogą, a nawet nad sufitem.

System ogrzewania odkurzania podaje się z niewielu elementów. Pierwszym i najistotniejszym spośród nich istnieje jednostka centralna. Do niej dołączone są sztywne rury, które mówią do centrów ssących położonych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża montuje się do najszybszego mieszkania a dzięki temuż mocna szybko podejść do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna może być modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Stanowi ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Zawsze jest umieszczona w mieszkaniach gospodarczych, takich jak garaż czy piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej wiąże się z silnika urządzonego w turbinę, która wykonywa podciśnienie. Elementem składowym istnieje też separator zanieczyszczeń i zbiornik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na wyższe plus słabsze. Im popularniejszy tym powietrze będzie tak przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają rozmieszczone w apartamentu w pierwszych pomieszczeniach. W budynkach jednorodzinnych do dokładnego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy jedynie jedno gniazdo ssące.